Založ si blog

Domy Novej Nádeje

Noví ľudia prinášajú nové nápady a nové riešenia. Podporme spoločný projekt vzájomnej pomoci „Domy Novej Nádeje“. Prestaňme byť ľahostajný k tým, ktorý potrebujú našu pomoc a dostali sa z rôznych dôvodov do sociálnych problémov, ktoré si sami nezavinili a ocitli sa v sociálnej priepasti a to len vďaka nezáujmu súčasných politikov a predstaviteľov  súčasných samosprávnych krajov. Dnes sa  stali rukojemníkmi súčasnej politiky nášho štátu. Ide najmä o našich starkých, slobodné mamičky a ich deti.

Ide o program vzájomnej pomoci a spájanie generácií, spolužitie seniorov a slobodných mamičiek odkázaných na sociálne programy.

Myšlienkou Romana Ruhiga a kandidátov do VÚC za NOVÝ PARLAMENT je:

 „Vybudovať domy vzájomnej pomoci, ktoré by boli určené na spolužitie novej rodiny, ktorú stratili. Zámerom pomoci je budovanie integrovaného bývanie seniorov, ktorí sú umiestňovaní v zariadeniach sociálnych služieb so slobodnými mamičkami s deťmi, ktoré z ekonomických či iných dôvodov  si nemôžu dovoliť vlastné bývanie.“

 Podľa informácií na stránke  Bratislavského samosprávneho kraja (BSK) je v zriaďovateľskej pôsobnosti 15 zariadení sociálnych služieb, ktoré sú napojené na rozpočet BSK.

 Z toho zariadenia  pre seniorov sú 3 s kapacitou 306 osôb a domov sociálnych služieb je 15  s kapacitou 1095 kde sa síce nachádza disproporcia v údajoch. Avšak táto disproporcia pre nás v tomto momente nie je podstatná.  Z ďalších dostupných informácií  vieme, že  BSK má internáty, ktoré sú v dezolátnom stave a nevyužívajú sa dostatočne  podľa ich určenia. To by mohli byť práve prvé pilotné projekty nových „Domov Novej Nádeje“.

Niekto si môže položiť otázku, prečo kombinácia týchto generácií?

Aj v bežnom živote obyvateľov  bez sociálnych problémov sa môžu niekedy ľudia ocitnúť v ťažkostiach,  ktoré mohli vzniknúť vždy z iného dôvodu aj bez ich priameho zapríčinenia.

Zastávame názor, že je potrebné  spájať ľudí  a budovať rodinu. Veď rodina je základom spoločnosti.  Ide o tri generácie: starkí, deti(rodičia) a vnúčatá. Aj v tomto prípade vidíme novú iskričku nádeje pre našich starších obyvateľov ako aj pre slobodné mamičky s deťmi, ktorí si takto môžu nájsť novú rodinu a vzájomne  si pomáhať. Mamička nemôže isť do práce, nakoľko nemá komu zveriť svoju ratolesť – dieťa pokiaľ nie je školopovinné. Takýmto spôsobom sa bieda a sociálna odkázanosť  prehlbuje. Na druhej strane dôchodca odkázaný na sociálny program sa zasa cíti byť nepotrebný a podlieha rôznym depresiám.  Po získaní vzájomnej dôvery  a spoznávaní sa, môžu nájsť oporu vzájomnej symbiózy, matka pre svoje dieťa nového starého rodiča a starkí zase svoje dieťa a vnúča. Verím,  že starým alebo starším ľuďom je potrebné zmeniť myšlienky a dať im možnosť, ktorú nemajú ako iné rodiny, stretávať sa so svojimi vnúčatami.

Rozdiel medzi dôchodcami umiestnenými v zariadeniach pre seniorov a seniormi žijúcimi u jedného zo svojich detí v domácnosti im zväčša finančne vypomôžu. Každý nemá takú príležitosť a preto je štát a verejná správa, samosprávne kraje, povinné hľadať všetky možné dostupné prostriedky pre tých, ktorý si zaslúžia našu pozornosť. Takýmto spôsobom dosiahneme  nielen spájanie rodín a návrat k základom dobrého štátu, ktorého má byť práve rodina,  ale aj možnosť dostať sa zo sociálnych problémov matkám s deťmi. Veď ak bude mať matka príležitosť, že sa v jej neprítomnosti má kto postarať o jej ratolesť,  môže  bez stresu ísť do práce, ktorú si v dnešnom živote nemala možnosť nájsť, lebo nemala komu zveriť svoje dieťa. Takýmto spôsobom je možné, aby sa matka dostala opäť do spoločnosti zoznámiť sa s novými ľuďmi  a získala prácou finančné prostriedky na živobytie pre seba a svoje dieťa, prípadne pomoc nového suplujúceho rodiča, starého rodiča pre svoje dieťa a s možnosťou  postaviť sa  na vlastné nohy. Veď kto chce žiť sám a byť odkázaný na sociálne dávky?   Našou prioritou je podporiť v prípade záujmu aj takýto typ pomoci a využiť program  „Domy Novej Nádeje“.

Určite je potrebné dostávať do povedomia  aj tento nový rodinný typ vzájomného spolužitia, s možnosťou slobodnej voľby pre jednotlivcov, okrem súčasného systému, ktorý podľa súčasných politikov funguje avšak s problémami. Súčasní dôchodcovia umiestnení v zariadeniach pre seniorov nemajú dostatok finančných prostriedkov aby platili poplatky, ktoré vyžaduje BSK.  Viď súčasný problém v zariadení seniorov v Mestskej časti Rača v Bratislave.

Nedá sa pozerať na arogantnosť súčasného – Bratislavského samosprávneho kraja treba to zmeniť.

Viď článok súvisiaci s problémom v zariadení pre seniorov Rača.

http://www.teraz.sk/regiony/dochodcovia-raca-ubytovanie-sud/55259-clanok.html

 

Bc.Roman Ruhig

Kandidát na predsedu (župana) Bratislavského samosprávneho kraja 

www.ruhigroman.sk

Poďakovanie za účasť vo voľbách VÚC 2013, Pokračovanie v boji za skutočnú demokraciu, slobodu, rovnosť, spravodlivosť, sociálnu vyváženosť a podporu Slovenských podnikateľov

24.11.2013

Vážení spoluobčania, priatelia, sympatizanti, obyvatelia Slovenska Dovoľte nám, aby sme sa Vám touto formou poďakovali za prejavenú dôveru tým že ste boli podporiť Vaším aktívnym prístupom viac »

P o d n e t na preskúmanie porušenia volebného moratória podľa § 27ods. 3 zákona č. 303/2001 Z. z. o voľbách do orgánov samosprávnych krajov

08.11.2013

Týmto podávame podnet na preskúmanie porušenia volebného moratória podľa § 27 ods. 3 zákona č. 303/2001 Z.z. o voľbách do orgánov samosprávnych krajov (ďalej len „zákon o voľbách do viac »

Tak dosť, chceme NOVÝ PARLAMENT

05.11.2013

Héééj starí, mladí, intelektuáli, my Slováci sme národ malý. Županským šafárením v našich krajoch ste nám vzali dosť, už nám nedávate inú možnosť a ani už nebudeme počúvať tie viac »

lietadlo, troska MH370

Pátranie po MH370 po takmer troch rokoch bez úspechu končí

17.01.2017 11:23

Austrália, Malajzia a Čína po takmer troch rokoch ukončili pátranie po lietadle spoločnosti Malaysia Airlines, ktoré zmizlo na trase z Kuala Lumpuru do Pekingu s 239 cestujúcimi na palube.

Kosovo, vlak

Srbské Kosovo skončilo na slepej koľaji

17.01.2017 10:53

Vlak, vypravený počas víkendu zo srbskej metropoly do Kosova, v poslednej chvíli pred čelnou zrážkou zastavila záchranná brzda.

turecko, istanbul, útok, reina

Turecko potvrdilo zadržanie atetntátnika, muž sa priznal

17.01.2017 10:23

Turecká polícia v pondelok skutočne zadržala muža podozrivého zo spáchania novoročného atentátu v Istanbule. Potvrdil to potvrdil premiér Binali Yildirim.

Sergej Lavrov, Rusko, minister zahraničia,

Lavrov: Vývoj vzťahov Ruska s USA sa ukáže až po nástupe Trumpa

17.01.2017 10:20

Budúcnosť vzťahov Ruska a USA bude zrejmá, až keď začne pracovať nová americká administratíva, povedal v Moskve ruský minister zahraničia Sergej Lavrov.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 10
Celková čítanosť: 28925x
Priemerná čítanosť článkov: 2893x

Autor blogu